سنگفرش هر خیابان از طلاست 8

تصمیم گیری

من احساس کردم که کارکنان از روشهای اداری کهنه خسته و دلمرده شده اند چون سالها از این نقیصه رنج برده اند و قطعا تغییر مدیریت همراه استقرار سیستم اداری جدید باعث تغییر روحیه و خوشنودی قلبی آنان خواهد شد .

مشکل سوم مسئله تامین نفت خام و فروش فراورده پالایشگاه بود که در این مورد من شخصا اعتماد زیادی به رفه مسائل داشتم . قبلا تایید دولت لیبی برای در اختیار قرار گرفتن حجم قابل توجهی نفت خام گرفته بودم . رمانی که لیبی با مشکلات ارزی روبرو شده بود ما یک قرارداد پایاپای با لیبی بستیم یعنی ساخت تعداد فراوانی آپارتمانهای مسکونی در مقابل خرید نفت خام . بنابراین مالک یک پالایشگاه شدن یک سرمایه گذاری مناسب و منطقی برای ” شرکت دوو ” محسوب می شد ، زیرا سود حاصل از فروش فراورده های نفتی به مراتب از خرید و فروش نفت خام بیشتر است . البته همیشه این احتمال وجود داشت که بازار مصرف برای گازوئیل ، نفت سفید و سایر فراورده ها خیلی مناسب نباشد ، که اگر شرایط چنین می شد باز هم مسئله ای نبود زیرا ما می توانستیم تا مدتی نفت خام را مستقیما بفروشیم و وقتی بازار فراورده بهتر میشد ، نفت خام را تصفیه و سپس مشتقات آنرا برای فروش عرضه کنیم .

بر مبنای اينگونه نظرات و احتمالات دستورات لازم برای خريد فوری پالايشگاه صادر كردم ، سال بعد وقتيكه ما مجتمع پالايشگاه را تحويل گرفتيم يك تيم كارامد از مديران منتخب را به آنتورپ اعزام كرديم . نام مجتمع را به نام جديد ” جهانی ” تغيير داديم تا اين نام با ” دوو ” كه به معنای ” جهان بزرگ ” است هم سازی و انطباق داشته باشد . همه چيز طوری تنظيم شد تا يك جو مناسب جديد به اين مجتمع داده شود .

در مدتی كمتر از يكسال نتايج تلاش ما نه تنها كاملا ملموس بلكه بسيار سازنده و مثبت و سودآور بود . كاركنان نيرو و انرژی تازه ای گرفته بودند تا با مديريت جديد همكاری نمايند . من فكر می كنم انها دو سه مطلب را به عنوان نمونه و الگو از افراد ” دوو ” آموخته بودند . ظرف يكسال پالايشگاه به سوداوری رسيد ، و پس از آن فروش به حدی بالا رفت كه ما پيشنهادی از مالك قبلی دريافت كرديم كه حاضر است پالايشگاه را به پنج برابر قيمتی كه به ما فروخته بود ، خريداری نمايد . در نتيجه اين موفقيت  من يك اعتبار و حيثيت بين المللی كسب نمودم و به يك ” متخصص جهت ساز ” شركتهای ضرری شهرت يافتم .

دليل اينكه تا اين حد موضوع پروژه آنتورپ را به رخ می كشم نه برای شهرتی است كه از آن بدست آورده ام و نه برای سود حاصل از آن بلكه از اينجهت روی آن تاكيد می كنم كه به ما می آموزد اهميت تصميم گيری صحيح را درك كنيم .

در هر صورت مالك اسبق و ديگران بر خلاف ما ارزيابی خاصی انجام دادند و نتيجتا فرصت درامد قابل ملاحظه ای را از دست دادند .

من تجربه مشابهی در كشور كره با ” شركت ماشين سازی كره ” داشتم . اين شركت ابتدا در زمان اشغال كره توسط ژاپنی ها تاسيس شده بود تا در آن زير دريايی ساخته شود . وقتی ما مالكيت شركت را به دست اورديم ، مشاهده نموديم كه اين موسسه طی 40 سال گذشته هرگز سوداور نبوده و كلا در وضعيت بسيار بدی قرار داشته است .

قبل از اينكه به ما مراجعه كنند دولت كره به دوشركت مختلط بزرگ ديگر بنامهای ، سامسونگ و هوندائی ، هم پيشنهاد واگذاری اين موسسه را كرده بود و اين شركتها تحقيقات و ارزيابی وسيعی به عمل آورده بودند ، دو شركت مزبور برمبنای تحقيقات دورنمای اينده ماشين سازی كره هر دو جواب منفی داده بودند . سپس پيشنهاد به من داده شد و من تقريبا همان بررسی و تحقيقات انها را به عمل آوردم ولی طبق اين بررسيها ، تصميم گرفتم اين شركت را خريداری كنم . ما اسم آنرا به ” صنايع سنگين دوو ” تغيير داديم .

وقتی يك كار تجاری ميخواهد انجام شود شما با تصميم گيريهای مختلفی روبرو می شويد . بعضی اوقات اين تصميم ها خيلی ساده هستند و بعضی اوقات هم يك تصميم ميتواند تمام آينده شركت را تحت الشعاع قرار بدهد .

مهم نيست كه موضوع چه باشد ، اين از وظايف مديران سطح بالای اجرايی است كه تصميم نهايی را بگيرند. طی ساليان دراز من با همكاران بی شماری كار كرده ام ، ولی تنهاترين لحظات زندگی ام زمانيست كه می خواهم تصميم گيری كنم . البته دوستان و همكاران و حتی كاركنان عادی هميشه کمك ها و انواع اطلاعات لازم را در اختيارم قرار داده اند . اما به دليل داشتن مسئوليت اصلی  آنها نمی توانند تصميم نهايی را برای من بگيرند . همچنانكه من نميتوانم ديگران را مسئول تصميمات خود بدانم .

 تصميم گيری تنها در مسائل تجاری حائز اهميت نيست ، بلكه در تمام مراحل زندگی از اهميت ويژه ای برخوردار است . زندگی هم شامل يكسری تصميمات می شود . يك تصميم غلط ميتواند زندگی انسان را به نابودی بكشاند . گاهی اوقات من فكر ميكنم ما برای اين زنده ايم كه قادر باشيم در فرصت مناسب يكسری تصميم صحيح بگيريم كه نهايتا بموفقيت منجر شود . برای موفق شدن ، شما تا حد ممكن بايد از انتخابهای قابل دسترس مختلف و متنوع برخوردار باشيد . هرچه انتخاب محدودتر باشد بهمان اندازه فرصت تصميم گيری نيز محدودتر مي گردد .

قدم بعدی اينستكه قدرت درونی خود را تقويت و عزم خود را جزم كنيد تا بتوانيد يك تصميم صحيح اتخاذ كنيد . در اثر مطالعه بايد قدرت تصميم گيری خود را تقويت كنيد ،‌ و اين دليل اصلی تحصيل علم است . تصميم گيری بين غلط و صحيح ، سره از ناسره ، حق از باطل ، خوب از بد ،‌ مفيد از مضر و تواناييهايی كه بتوان چنين تصميماتی را به نحو مطلوب اتخاذ كرد فقط از طريق تحصيل علم امكانپذير است . شما ممكن است فرصتهای مختلفی را بدست اوريد ، اما يك تصميم غلط می تواند همه اين فرصت ها را نابود كند . هيچكس نميتواند برای شما تصميم بگيرد ، اين خود شما هستيد که بايد برای خودتان تصميم بگيريد .

 من اميدوارم شما هميشه عده زيادی راهنما و مشاور داشته باشيد تا بتوانند در جريان تصميم گيريها به شما كمك كنند . شما برای يافتن مشاورين خود نياز نداريد كه راه دوری برويد . راهنماها و مشاورين شما بايد همان كسانی باشند كه شريك زندگی شما هستند . پدر و مادر شما ، معلمين ، اقوام ،‌دوستان ، همكلاسان سالهای بالاتر ، اينها همه ميتوانند مشاورين شما باشند . اگر شما دلتان را برای آنهائيكه از همه به شما نزديكترند باز كنيد و با آنها حرف بزنيد شما به آنچه برای تصميم گيری صحيح به آن نيازمنديد خواهيد رسيد.

كيم.وو.چونگ

سنگفرش هر خيابان از طلاست 7

سنگفرش هر خیابان از طلاست 6

سنگفرش هر خیابان از طلاست ۵

سنگفرش هر خیابان از طلاست ۴

سنگفرش هر خیابان از طلاست ۳

سنگفرش هر خیابان از طلاست ۲

سنگفرش هر خیابان از طلاست ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی