شب یلدا در ایران و کشورهای دیگر

شب یلدا در ایران و کشورهای دیگر

شب یلدا از هنگام غروب روز سی آذر تا طلوع آفتاب اول دی ماه می باشد . ایرانیان در این شب دور هم جمع می شوند و شامی فاخر پخته و تنقلات و میوه های متنوع از جمله انار و هندوانه تناول میکنند . و ریش سفیدان و بزرگان به قصه گویی و حکایت می پردازند . و همچنین تفالی به دیوان حافظ می زنند .

در همه جای ایران بزرگ این شب را جشن گرفته و گرامی می دارند . در شمال ایران و آذربایجان انها که تازه عروس دارند در این شب هدایایی تهیه کرده و آنها را به شکل زیبایی تزیین می کنند و به خانه عروس پیشکش می کنند . در شمال ایران سبزی پلو با ماهی از جمله غذاهای متداول در شب یلداست . در اردبیل و اذربایجان هندوانه را در سینی گذاشته تزیین می کنند و شالهای قرمز دورتادور آن می گارند و به خانه عروس می فرستند . و در تمام نقاط ایران در این شب دور هم جمع شده و پلو ماهی و آجیل و هندوانه و انار میخورند و به شاهنامه خوانی و حافظ خوانی می پردازند .

کرونا میهمانی ناخوانده که حلاوت یلدا را به تلخ کامی بدل کرده | پیام خاوران

شاید تصور کنید که شب یلدا مخصوص ایرانیان است و فقط ایرانیان این شب را جشن می گیرند ، ولی اینطور نیست در کشورهای دیگر هم این شب را جشن میگیرند . از جمله این کشور ها اسکاتلند ، ژاپن ، آفریقا ، روسیه ، تاجیکستان ، پاکستان ، افغانستان ، بولیوی ، پرو و اکوادور می باشند .

یلدا در افغانستان؛ عبور از تاریخ و برخورد با سد تندروهای مذهبی (+عکس)

یلدا در افغانستان

در افغانستان هم جشن یلدا تقربیا مثل ایران است؛ مردم سفره مخصوص یلدا می چینند و آن را پر از میوه و آجیل های خوشمزه می کنند. دو میوه اصلی سفره انار و هندوانه ست که سرخی آن ها نمادی از سرخی خورشید است. مردم حتما این شب را در کنار بزرگان خانواده می گذرانند و دورهمی های شادی دارند.

آداب‌ و رسوم کردستان در شب یلدا یا «شُو چله»+تصاویر- اخبار استانها تسنیم -  Tasnim

یلدا در پاکستان

پاکستانی ها از دیرباز یلدا را با دعا و نیایش می گذرانند. مردان در این شب به حمام زمستانی می روند اما حمام این شب با حمام های معمولی فرق دارد! این حمام باید ایستاده باشد و از صبح تا بعدازظهر آخرین روز پاییز انجام شود. اما نکته جالب این حمام این است که مردان حتما باید در هنگامی که روی سرشان آب می ریزند یک تکه نان هم در دستشان باشد. بعد از حمام جشن شروع می شود، این جشن که با آتش بازی همراه است با یک شام خوشمزه ادامه پیدا می کند: شکمچه بز!

نوروز در تاجیکستان

یلدا در تاجیکستان

یلدای ایرانی با قدمت ۷ هزار ساله اش در کشورهای آسایی میانه مثل تاجیکستان هم برگزار می شود. در این کشور و مخصوصا در تاجیکستان فارسی زبان مردم یلدا را با جمع شدن در دور سفره یلدا برگزار می کنند و از انار، هندوانه، آجیل و تنقلات برای پر کردن سفره استفاده می کنند. دیگر مراسم این شب پختن نان شیرینی های خوشمزه است که به شکل موجودات زنده هستند. تعدادی از مردم  قدیمی در روستاها در این شب جدار پنجره ها را با پوستین پر می کنند، از سقف چرم آویزان می کنند و به محوطه حیاط گندم می پاشند. آن ها در این شب فال می گیرند تا اتفاقات سال آینده را پیشگویی کنند.

چیدانه | آداب و رسوم شب یلدا، در 10 نقطه جهان

یلدا در چین

چینی ها برای گذراندن یلدا مراسمی خاص دارند، دور هم جمع می شوند و چای مخصوص و نان برنجی می خورند.چینی ها یک افسانه دارند که می گویند در این شب روح یک شکارچی به خانه روستایی ها می رود تا بتواند برای زمستان سرد غذا پیدا کند.

جشن چوسوک یا برداشت محصول در کره

یلدا در کره جنوبی

در کره جنوبی هم از همین نان برنجی ها خورده می شود اما نان برنجی های آنجا با لوبیای قرمز درست می شود البته کره ای ها یک رسم جالب دیگر هم دارند و آن ریختن آب در اطراف خانه است تا با این کار نیروهای بد و شر را از خود دور کنند.

شب یلدای ژاپنی‌ها | ژاپنی‌ها هم ‎شب یلدا دارند , این شب در ژاپن توئوجی  نامیده می‌شود

یلدا در ژاپن

ژاپنی ها به شب یلدا «توئوجی» می گویند و آن را با سنت های خاصی می گذرانند. اول از همه حمام نارنج می گیرند تا برای این شب تمیز و مرتب باشند آن ها معتقدند با این کار انرژی های منفی از آن ها دور می شود و تا آخر زمستان هم سرما نمی خورند. خوردن میوه و سبزی هم بخش دیگری از جشن شب یلدای ژاپنی هاست.

آیین شب یلدا یا شب چله در کشورهای ایران ، روسیه ، ژاپن ، آفریقا ، اسکاتلند

یلدا در اسکاتلند

در اسکاتلند برای شب یلدا مراسمی برگزار می شود که شبیه مراسم چهارشنبه سوری ما ایرانی هاست! همین که شب یلدا می شود یک نفر که حتما باید موهای سیاه و بلند داشته باشد برای گرفتن خوراکی های خوشمزه به جلوی در خانه همسایه ها می رود.

شب یلدا در کشورهای دیگر چه خبر است؟ - تابناک | TABNAK

یلدا در بولیوی ، پرو و اکوادور

مردم این سه کشور برای شب یلدا یک رسم مشترک دارند و آن هم طناب پیچیدن دور خورشید است! آن ها برای اینکه دستشان به خورشید برسد به بالای کوه ها می روند تا در مراسمی نمادین خورشید را بگیرند و آن را به سنگ ها ببینند! و با این کار روزها را بلندتر کنند! یکی از نقاط باستانی و معروف در پرو که برای طناب پیچی خورشید استفاده می شود ارتفاعات ماچوپیچو است.

آیین شب یلدا یا شب چله در کشورهای ایران ، روسیه ، ژاپن ، آفریقا ، اسکاتلند

یلدا در افریقا

در بین مراسم مختلفی که در این لیست برایتان تعریف کردیم شاید مهیج ترین آن ها جشنواره ای  باشد که در مناطق غربی آفریقا برگزار می شود. این فستیوال لباس مخصوص و در عین حال عجیبی دارد که شبیه حیوانات و یا عناصری مثل شیطان و فرشته است. مردم در حالی که این لباس های بامزه در تنشان است به خیابان ها می روند و با موسیقی نواختن خودشان را آماده آمدن فصل زمستان می کنند.

جشن ماسلنیتسا، جشن نوروز در سرزمین اسلاوها

یلدا در روسیه

تعدادی از مردم روسیه یلدا را با نیایش و خوردن نان، پنیر و عسل می گذانند. آن ها در طولانی ترین شب سال خیابان ها را چراغانی می کنند و برای هم کلوچه های خانگی درست می کنند.

یلداتون مبارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی