شیوه کاشت آووکادو در منزل

شیوه کاشت آووکادو در منزل

آووکادو یا گلابی تمساح یا خوجدیس نام گیاهی است که در مناطق استوایی و  گرمسیری می روید . میوه ای است با هسته ای درشت و رنگ سبز و قرمز . این درخت جزو درختان همیشه سبز است و میوه ای شبیه گلابی دارد . اووکادو میوه ای چرب دارد و خوردن ان برای افرادیکه رژیم لاغری دارند توصیخ نمی شود . هر ۱۰۰ گرم از آووکادو نزدیک به ۱۶۰ کیلوکالری انرژی دارد . بیشتر انرژی آووکادو هم به چربی موجود در آن برمی‌گردد و پتاسیم این میوه ۶۰ درصد بیشتر از موز است. البته به دلیل اینکه آووکادو سرشار از ویتامین‌های گروه B، ویتامین E و ویتامین K است، مصرفش به تمام افرادی که علاقه بسیاری به داشتن پوست و مویی شفاف و زیبا دارند، پیشنهاد می‌شود!

شیوه کاشت آووکادو بسیار اسان است . برای این کار شما به یک عدد میوه آووکادو  ، یک چاقوی تیز یک برش دورتادور به میوه و جدا کردن هسته ،  یک گلدان کوچک و مقداری خاک غنی و الیاف زبر ( پوست روی میوه نارگیل که مقل کنف است ) نیاز دارید .

در ابتدا بوسیله یک چاقو دور تادور میوه اووکادو را ببرید طوریکه به پوست قهوه ای هسته آسیبی نرسد . به آرامی هسته انرا جدا کنید .

میوه را به آرامی بشویید طوریکه پوست قهوه ای آن آسیبی نبیند . 

هسته را طوری در دست نگه دارید که قسمت باریک آن رو به بالا باشد و بوسیله  چهار خلال دندان آنرا سوراخ کنید طوریکه هسته را در دهانه یک لیوان نگه دارد .

از یک لیوان باریک برای نگه داشتن میوه استفاده کنید . داخل لیوان را از آب پر کنید به این صورت که ته میوه داخل آب قرار گیرد . مطمئن شوید که نوک هسته رو به بالا و انتهای هسته در آب باشد، در غیر این صورت آووکادوی شما رشد نمی کند.

ظرف را در هوایی معتدل و در جایی ثابت قرار دهید و نزدیک پنجره یا مکانی با نور کم تا زمانیکه که هسته ریشه بزند و رشد کند.هر دو روز یکبار آب ظرف را عوض کنید. اجسامی( مانند قارچ، باکتری و تخمیر ها ) مانع رشد این فرآیند می شوند.مطمئن شوید که قسمت اصلی هسته همیشه در آب قرار دارد.

چندین هفته زمان لازم است که هسته جوانه بزند.بعد از ۲ الی ۳ هفته ، لایه قهوه ای بیرونی آووکادو شروع  به چروک شدن می کند.سرانجام پوستش می شکافد. دانه شروع به دو نیم شدن از بالا به پایین می کند. بعد از ۳ الی ۴ هفته ریشه شروع به جوانه زدن می کند . 

همچنان آب دادن به هسته را ادامه دهید.مواظب باشید به ریشه آسیبی نرسانید. زمان کافی برای اینکه ریشه هسته پایدار و مقاوم شود را به هسته بدهید. بزودی ریشه از بالای هسته جوانه می زند. جوانه  تا خورده آزاد می شود تا فرآیند رشد و بوجود آمدن برگ ها شروع شود.

بعد از اینکه گیاه سبز شد اماده انتقال به گلدان است . با احتیاط طوریکه به ریشه آسیبی نرسانید خلال دندانها را از آن جدا کنید . گیاه را به گلدان منتقل کنید . 

داخل گلدان را با مخلوط خاک غنیو الیاف زبر ( پوست نارگیل ) تا حدود ۲ سانتی متری لبه گلدان  پرکنید . با دست یا هر وسیله دیگری به اندازه دانه اووکادو داخل خاک را سوراخ کنید و گیاه را داخل آن قرار دهید طوریکه نیمی از هسته بیرون باشد . 

هر روز به گلدان آب دهید تا همیشه مرطوب باشد.از آب دادن به صورتی که یک نقطه خیس شود اجتناب کنید.به صورت آبپاشی به گیاه آب دهید.اگر برگ ها رو به قهوه ای شدن بودند نیاز به آب بیشتری است.اگر برگ ها رو به زرد شدن بود ، درخت آب زیادی دریافت کرده و لازم است  طی یک یا دو روز خشک بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی