خواص و مضرات نمک

تاریخچه نمک  : نمک اولین ماده غذایی است که برای ان تجارت جهانی شکل گرفت .نمک یک طعم دهنده غذایی است و همینطور در سالیان گذشته مصارفی چون نگهداری طولانی مدت مواد غذایی توسط نمک سود کردن داشته است . این ماده انچنان مورد توجه بود که برای ان مالیات وضع شده بود . در مورادی مثل مومیایی کردن ، دفع ارواح ، دادن برکت به خانه و بالا بردن قدرت جنسی و افزایش قدرت عضلانی مورد استفاده بوده است. این اهمیت همچنان ادامه داشت تا اینکه متوجه شدند که نمک از کلر و سدیم درست شده است و توانستند از معادن مواد اولیه انرا استخراج کرده و به صورت صنعتی تولیدش کنند . و از این پس نمک ارزان شد و البته پزشکان هم مصرف آنرا مضر دانستند و استفاده از ان در مواد غذایی محدود شد . نمک همان ماده ای است که باعث استقلال هندوستان و امریکا شد .

Related image

خواص طبی نمک طعام 

نمک یکی از مواد غذایی مهم برای سلامت بدن است . طبیعت ان گرم و خشک است . مصلح غذا و یک گندزدا است . خوردن نمک قبل و بعد از هر وعده غذایی در طب سنتی و اسلامی توصیه شده است زیرا که خوردن آن قبل از غذا سبب از بین رفتن میکروبهای دهان و معده می شود و بعد از ان سبب می شود که غذای باقی مانده لای دندانها سبب خرابی دندانها نشود .

نمک یک ضد عفونی کننده خوب برای سبزیجات هم است .

ید موجود در نمک طعام طبیعی برای کارکرد تیروئید ضروری است ، کمبود آن در بدن سبب ایجاد بیماری گواتر می گردد . در صورتیکه ید شیمیایی که به نمکهای صنعتی افزوده میشود برای بدن خطرناک است . جهت حفظ ید نمک در  غذا بهتر است نمک را در اخر طبخ به ان اضافه کنید . آنرا در ظرفهای در بسته تیره نگهداری کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی