اکسی توسین هورمون عشق

اکسی توسین هورمون عشق

اکسی توسین برای اولین بار توسط هنری هلت دیل شناخته شد . این هورمون که تویط هیپوتالاموس ساخته میشود و توسط هیپوفیز خلفی ترشح میگردد می گردد ، نقش مهمی در ارتباط های عاطفی ، تولید مثل جنسی و اتفاقهای قبل و بعد از زایمان دارد . ساختار مولکولی اسن هورمون به شکل است که درتصویر زیر می بینید . ساختار مولکولی این هورمون که به هورمون عشق هم شهرت دارد مدتی به عنوان خالکوبی به عنوان نماد عشق بر روی بدن افراد رایح بود . 

Image result for ‫هورمون اكسي توسين‬‎

مدتی مردم هر چیزی را که به نام اکسی توسین مربوط بود مثل آدامس اکسی توسین ، اسپری اکسی توسین و … می خریدند . و بازار تجاری خوبی به راه افتاده بود . حدودا ۶۰ سال است که انسان موفق به تولید آزمایشگاهی این هورمون شده است . اما گذاشتن نام هورمون عشق برای کسانیکه به بازار سرمایه فکر می کردند جذابیت داشت ، زیرا انها میتوانستند از این طریق بازار خوبی برای خود داشته باشند و مخاطبان زیادی را جذب کنند . و اینگونه شدکه این نام بسیار رواج پیدا کرد .

اثرات هورمون اکسی توسین در بدن 

این هورمون افزاینده اعتماد و همدلی در انسانهاست و کاهنده استرس و اضطراب است . افزایش این هورمون در هنگام زایمان باعث افزایش انقباضات رحم می شود و عمل زایمان را تسریع میکند و در دوران بعد از زایمان سبب افزایش ترشح شیر مادر و همچنین جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان می شود . این هورمون همچنین در هنگام ارتباط جنسی در بدن آزاد می گردد . به علیت ایجاد انقباضات رحمی ، هورمون اکسی توسین بهبود دهنده زایمان طولانی ، خونریزی بعد از زایمان و سقط جنین ناقص است .

هورمون اکسی توسین می تواند به کودکان دارای اوتیسم هم کمک کند . تحقیقات نشان می دهد که افزایش این هورمون در این کودکان میتواند منجر به روابط اجتماعی مناسب تر و بهبود عملکرد مغز گردد .

Image result for ‫هورمون اكسي توسين‬‎

موارد خطرناک استفاده از اکسی توسین

اگر به این دارو حساسیت دارید به هیچ عنوان از این دارو نباید استفاده کنید .

در صورت داشتن تبخال تناسلی ، دیابت ، فشارخون بالا ، بی نظمی ضربان قلب ، سرطان دهانه رحم و عفونت رحمی ، عمل جراحی رحم و یا سزارین ،جنین در محل غیر طبیعی حتما قبل از تجویز این هورمون ، به پزشک خود بگویید .

در صورتیکه زایمان قبلی شما کمتر از ۳۷ هفته طول کشیده است ویا بیش از ۵ بار زایمان داشته اید و یا به علت کوچک بودن لگن زایمان سختی داشته اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

در مواردی که از داروهای کافئین دار ، ویتامینها و داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی استفاده میکنید هم باید به پزشک خود بگویید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی