غذاهای ممنوع برای سگها

غذاهای ممنوع برای سگها

۱ . خوراکیها و نوشیدنیهای قندی

خوردن غذاها و نوشیدنیهای قندی، برای سگها هم مانند انسانها مضر است و میتواند سبب ایجاد چاقی ، خرابی دندان و همینطور دیابت گردد .

۲ . خوراکیهای شور ( نمک )

خوردن غذاهای چر نمک مانند چیپس و … که سبب تشنگی زیاد می گردد برای سگها مضر است . زیرا سبب نوشیدن زیاد آب و بالا رفتن سدیم در بدن و ایجاد مسمومیت سدیمی میشود و حتی گاهی میتواند منجر به مرگ گردد .

۳ .  داروهای انسانی 

به هیچ عنوان نباید اجازه دهید سگها به داروهای شما نزدیک شوند . فقط و فقط دامپزشکان هستند که میتوانند دارویی مناسب سگ شما را تجویز کنند . داروهای ساده ای مانند استامینوفن و ایبوپروفن حتی میتوانند منجر به مرگ سگها گردند .

۴ . خمیر نان

خمیر نانی که هنوز پخته نشده و در حال تخمیر شدن باشد میتواند سبب دردهای شکمی زیاد در سگها گردد . زیرا این خمیر در درون شکم سک ها حجیم تر میشوند و باعث ایجاد درد می گردد .

۵ . برخی میوه ها 

میوه هایی مانند آلو ، هلو و خرمالو برای سگها خطرناکند . علت خطرناک بودن این میوه ها هسته آنهاست . این هسته ها هم دارای سم سیانید هستند و هم برای روده کوچک سگها بسیار بزرگند و سبب انسداد روده میشوند .

۶ . فندق استرالیایی

خوردن ۶ عدد فندق استرالیایی میتواند سبب ایجاد علایمی مانند ضعف پاهای عقبی ، تب و استفراغ ، تشنج و ضعف و لرزش در ماهیچه های سگ شود . و خوردن شکلات فندقی حتی میتواند از این هم خطرناکتر بوده و سبب مرگ سگها شود .

۷ . الکل 

مصرف مقدار بسیار کمی الکل می تواند در سگها علائم شدیدی مانند ؛ اسهال ، استفراغ ، مشکل تنفسی ، مشکلات حرکتی و کما ایجاد کند و در نهایت سبب مرگ یک سگ شود . هرچه جثه سگ کوچکتر باشد این حساسیت بیشتر خواهد بود .

۸ . مواد کافئین دار 

موادی مانند چای و قهوه و هرچه که در آن کافئین باشد مثل برخی نوشیدنیها و شکلاتها میتوانند منجر به مرگ شود پس اگر شک کردید که سگتان ممکن است کافئین مصرف کرده باشد حتما خیلی زود او را به دامپزشکی ببرید .

۹ . شیر و لبنیات 

بر خلاف تصور معمول مردم ، شیر و سایر ساخته های مرتبط  با آن مانند بستنی ، برای سگها مضر است زیرا سبب ایجاد اسهال در انها می گردد و عوارض مختص به آنرا برای آنها در پی دارد .

۱۰ . شکلات 

همه انواع شکلات از جمله شکلات سفید برای سگها مضرند و به دلیل وجود تئو برومین در آنها ، سبب ایجاد اسهال ، اسفراغ ، تشنج ، رعشه و مرگ در سگها می گردند .

۱۱ . آشغال گوشت و استخوان 

خوردن استخوانها میتواند سبب ایجاد زخم و پارگی در دهان و روده و لوله های گوارشی گردد و همینطور خوردن چربیهای اضافی گوشت ها در سگها ، باعث صدمه به پانکراس می گردد .

۱۲ . گوشت ، ماهی و تخم مرغ خام 

هر سه این مواد می تواند در سگها موجب ایجاد مسمومیت های باکتریایی شود . برخی از ماهی های هم دارای انگلهایی هستند که سبب ایجاد بیماریهای انگلی در سگها می گردند . بیماریهای حاصل از خوردن این مواد قابل درمان هستند و باید توسط دامپزشک درمان شوند . ولی سبب ایجاد علائمی چون تب ، تورم غدد لنفاوی و استفراغ می گردد .

۱۳ . انگور و کشمش

خوردن انگور و کشمش می تواند روی کلیه سگها تاثیر مخرب بگذارد . و سبب ایجاد استفراغ های پی در پی و ایجاد بی حالی و افسردگی در سگ شود .

۱۴ . آووکادو

خوردن میوه آووکادو به دلیل داشتن ماده ای به نام پرسین برای سگها و کسانیکه به آن حساسیت دارند خطرناک است . همه اجزای گیاه آووکادو ، از جمله برگ ، بذر ، ساقه و میوه این گیاه برای سگها خطرناک است و موجب ایجاد علائم گوارشی در انها می گردد .

۱۵ . زایلیتول

هر ماده غذایی که در آن زایلیتول وجود دارد برای سگها مرگ آور است . موادی مانند آدامس ، شکلات ، برخی از شیرینی های رژیمیو … .این ماده سبب کاهش قند خون و نقص در عملکرد کبد ، در  سگها می گردد . این ماده سبب ایجاد علائمی مثل استفراغ بی حالی و تشنج و اختلال در حرکت و در نهایت از کار افتادن کبد در سگها می گردد.

۱۶ . سیر و پیاز 

خوردن هر نوع سیر و پیاز ( پودر ، خام ، پخته ) سبب ایجاد مسمومیت در سگها می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی