به نسخه ی جدید سایت چهل گیس خوش آمدید ، در صورت مشاهده مشکل، از طریق کلید قرمز رنگ به مدیریت سایت اطلاع بدید

اکسی توسین هورمون عشق

اکسی توسین

اکسی توسین هورمون عشق

اکسی توسین برای اولین بار توسط هنری هلت دیل شناخته شد . این هورمون که تویط هیپوتالاموس ساخته میشود و توسط هیپوفیز خلفی ترشح میگردد می گردد ، نقش مهمی در ارتباط های عاطفی ، تولید مثل جنسی و اتفاقهای قبل و بعد از زایمان دارد . ساختار مولکولی اسن هورمون به شکل است که درتصویر زیر می بینید . ساختار مولکولی این هورمون که به هورمون عشق هم شهرت دارد مدتی به عنوان خالکوبی به عنوان نماد عشق بر روی بدن افراد رایح بود . 

Image result for ‫هورمون اكسي توسين‬‎

مدتی مردم هر چیزی را که به نام اکسی توسین مربوط بود مثل آدامس اکسی توسین ، اسپری اکسی توسین و … می خریدند . و بازار تجاری خوبی به راه افتاده بود . حدودا ۶۰ سال است که انسان موفق به تولید آزمایشگاهی این هورمون شده است . اما گذاشتن نام هورمون عشق برای کسانیکه به بازار سرمایه فکر می کردند جذابیت داشت ، زیرا انها میتوانستند از این طریق بازار خوبی برای خود داشته باشند و مخاطبان زیادی را جذب کنند . و اینگونه شدکه این نام بسیار رواج پیدا کرد .

اثرات هورمون اکسی توسین در بدن 

این هورمون افزاینده اعتماد و همدلی در انسانهاست و کاهنده استرس و اضطراب است . افزایش این هورمون در هنگام زایمان باعث افزایش انقباضات رحم می شود و عمل زایمان را تسریع میکند و در دوران بعد از زایمان سبب افزایش ترشح شیر مادر و همچنین جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان می شود . این هورمون همچنین در هنگام ارتباط جنسی در بدن آزاد می گردد . به علیت ایجاد انقباضات رحمی ، هورمون اکسی توسین بهبود دهنده زایمان طولانی ، خونریزی بعد از زایمان و سقط جنین ناقص است .

هورمون اکسی توسین می تواند به کودکان دارای اوتیسم هم کمک کند . تحقیقات نشان می دهد که افزایش این هورمون در این کودکان میتواند منجر به روابط اجتماعی مناسب تر و بهبود عملکرد مغز گردد .

Image result for ‫هورمون اكسي توسين‬‎

موارد خطرناک استفاده از اکسی توسین

اگر به این دارو حساسیت دارید به هیچ عنوان از این دارو نباید استفاده کنید .

در صورت داشتن تبخال تناسلی ، دیابت ، فشارخون بالا ، بی نظمی ضربان قلب ، سرطان دهانه رحم و عفونت رحمی ، عمل جراحی رحم و یا سزارین ،جنین در محل غیر طبیعی حتما قبل از تجویز این هورمون ، به پزشک خود بگویید .

در صورتیکه زایمان قبلی شما کمتر از ۳۷ هفته طول کشیده است ویا بیش از ۵ بار زایمان داشته اید و یا به علت کوچک بودن لگن زایمان سختی داشته اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

در مواردی که از داروهای کافئین دار ، ویتامینها و داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی استفاده میکنید هم باید به پزشک خود بگویید .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه بر اساس بخش ها